İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Dişeti Hastalıkları Hamileleri Tehdit Ediyor!

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, “dişeti sorunu çözülmeden hamile kalınmamalıdır” dedi.
Hamilelik dönemi ve öncesinde anne adaylarında oluşabilecek dişeti hastalıkları, erken doğum, düşük, sağlıksız doğum ve çocukta kalıcı hastalıklara yol açmanın yanı sıra anne adayları ile doğacak çocukların ölümüne neden olabiliyor.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü.) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, özellikle hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde dişeti hastalıklarının önemine değinerek, anne adaylarının mutlaka tedavi görmeleri gerektiğini kaydetti. Planlı hamilelikten önce anne adaylarının ağız ve diş sağlığı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirten Çanakçı, hamilelik öncesinde dişeti hastalığı tespit edilen anne adaylarının tedavi görerek bu hastalıktan kurtulmaları gerektiğini söyledi.

Hamilelik dönemindeki hormonal değişim nedeniyle vücut direncinin azalması sonucu dişeti hastalıklarına yakalanma riskinin arttığına değinen Çanakçı, hamilelik öncesinde dişeti hastalığı bulunmayan anne adayının da hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanabileceğine dikkat çekti.

 

HEKİM MÜDAHALESİ SINIRLI

Doç. Dr. Çanakçı, hamilelikten önce dişeti hastalığının giderilmemesi halinde, hamilelik döneminde hastaya ancak sınırlı cerrahi müdahalede bulunabildiklerini söyledi.

Hamile hastalarda ilaç, anestezi ve cerrahi müdahale gibi tedavi imkanlarının istenildiği ölçüde kullanılamadığını belirten Çanakçı, şöyle devam etti: “Dişeti hastalığı bulunan anne adaylarının hamilelikten önce mutlaka tedavi görmeleri gerekir. Bu tedavileri tamamlandıktan sonra hamile kalınması, hamilelik esnasında gelişebilecek komplikasyonları ortadan kaldıracaktır. Hamilelikten önce tedavi görülmediği taktirde, dişeti hastalığı şiddetini artırıp zaten savunma sistemi zayıflamış olan anne adayı için bir çok sistemik rahatsızlıklara neden olur. Böyle durumlarda hem annenin hem de bebeğin yaşamı tehlikeye girmiş olur. Çok basit bir hastalık olarak görülen dişeti hastalıkları, erken doğum, düşük, sağlıksız doğuma yol açabilir ve doğacak bebeklerin yaşamını tehlikeye sokabilir. Dişeti sorunu çözülmeden, hamile kalınmamalıdır.”

Hamilelikten önce yapılacak ağız ve diş bakımında mevcut hastalıkların tedavisinin yapılması gerektiğine değinen Çanakçı, hamilelik döneminde tedavi için geç kalınabilineceğini veya sınırlı yapılacak cerrahi müdahalenin yetersiz olabileceğini kaydetti. 

A.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı arasındaki ortak çalışmaların devam ettiğini belirten Çanakçı, kadın doğum uzmanlarının da hamilelikte ağız ve diş sağlığı konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini söyledi.