İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Doğru Diş Fırçalamayı Biliyor Musunuz?

Ağız ve diş sağlığına genellikle gereken önem verilmez. İhmal edildiği takdirde kalp ve sinir sistemini etkileyen hastalıklara yol açabilecek sorunların önüne geçmek için diş sağlığı ve ağız bakımına özen göstermek gerekiyor.

 

Sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olmak için her yemekten sonra ya da en azından günde iki kez dişlerin fırçalanması gerektiğini biliyoruz. Ama bu bilgi tek başına yeterli değil. Doğru fırçalamanın nasıl olması gerektiğini de bilmek gerekiyor.

 

FIRÇADAN BAŞLAYALIM

Diş fırçanız ne çok sert ne de çok yumuşak olmalı. En ideali orta yumuşaklıkta, kıl uçları düzgünce yuvarlatılmış kaliteli bir fırça kullanmak. Dişetleriniz hassassa yumuşak bir fırça kullanmanız öneriliyor. Fırçalamaya başlarken ağzınızı suyla çalkalamayın. Diş fırçanız da kuru olsun. Bir miktar diş macunu sürüp kuru olarak fırçalamaya başlayın. Böylece diş macununun içindeki koruyucu maddeler diş ve dişetlerine daha iyi nüfuz eder.

 

EN AZ İKİ DAKİKA

Fırçalama işleminin en az iki dakika sürmesi gerekiyor. Dişlerinizi yuvarlak hareketlerle fırçalamanız, dişlerin yüzeylerini çizebilir. Bu yüzden yukarıdan-aşağıya veya aşağıdan yukarıya fırçalayın. Ağızdaki bakteriler dişlerin yüzeylerinde değil, diş ve dişetlerinin birleştiği yerlerde birikirler. Bu kısımlarda fırçanızı sabit tutup 7-8 saniye boyunca titreşim hareketi uygulayın. Daha sonra açığa çıkan bakterileri dişetinin tersi yönde diş fırçasıyla adeta süpürme hareketi yaparak uzaklaştırın. Bu işlemi her bölge için tekrarlayın. En son olarak da azı dişlerinin üzerini fırçalayın. 

 

AĞZINIZI EN FAZLA İKİ KERE ÇALKALAYIN

Ağzınızdaki bakteriler damak ve dilinizin üzerine de yerleşir. Bu yüzden son olarak bu kısımları da fırçalayın. Fırçalama işleminiz bittikten sonra ağzınızı en fazla iki kez çalkalayarak diş macununun tamamen atılmamasını sağlayın. Çünkü diş macunu dişleriniz üzerinde bir süre koruyucu bir tabaka oluşturur. Dişleri beyazlattığı söylenen macunları tercih etmeyin. Bu tür macunların içeriğindeki maddeler diş yüzeylerinin aşınmasına sebep olur.