İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Çürüklerinde Ürküten Tablo

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, “Güney Afrika ülkelerinde bile yüzde 30 oranında olan diş çürüklerinin, ülkemizde yüksek olması, son derece üzücüdür” dedi. Konya AA

29 Mart 2003— Konya’da yapılan bir araştırma 6-14 yaş grubu çocukların yüzde 90’ının dişlerinin çürük olduğunu ortaya koydu.

Sağlıklı yaşam açısından son derece önemli olan ağız sağlığına çok küçük yaştan itibaren gerekli ilginin gösterilmesi gerektiği kaydedildi. Özellikle küçük yaşlarda başlayan diş çürüklerine ağızda kalan şeker içerikli gıda kalıntılarının neden olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, ağızda bulunan mikroorganizmaların şeker kalıntılarını parçalayarak asit oluşumuna yol açtığını bunun da dişleri çürüttüğünü ifade etti.

 

ÇOCUKLARIN YÜZDE 90’ININ DİŞLERİ ÇÜRÜK;

Pedodonti bölümü olarak her yıl Konya’daki ilköğretim okullarında diş çürükleri konusunda araştırma yaptıklarını belirten Gökalp, şunları söyledi: “Bu yıl taramadan geçirilen 6-14 yaş arası 2 bin öğrencinin yüzde 90’ının dişlerinde çürük olduğunu tespit ettik. Öyle ki, ağız sağlığı tamamen bozulmaya yüz tutmuş bu çocukların önemli bir kısmının dişleri kurtarılamaz düzeyde çürümüş. Bu durum, ülkemizde dişlere verilen önemin ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne sermektedir. Bugün geri kalmış olarak belirtilen Afrika ülkelerinde bile bu yaş grubu çocukların sadece yüzde 30’unun dişlerinde çürük görülüyor. Bu ülkemiz açısından son derece üzücüdür.”

 

GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR;

Geçen yıllardaki oranın da bu rakamlara yakın olduğunu ifade eden Gökalp, sorunun aileler başta olmak üzere dişlere gereken önemin verilmemesinden kaynaklandığını anlattı. Gelişmiş dünya ülkelerinde devletin bu konuda büyük sorumluluk üstlendiğini ve halkının dişlerinin çürümesine izin vermediğini vurgulayan Gökalp, “Bu ülkelerde şebeke sularına dişleri koruyucu minareller katılıyor. Ayrıca, diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerin en fazla 2 ayda bir dişlerini temizlemesini sağlayan özel birimler bulunuyor” dedi.

 

DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRLMALI;

Ülkemizde diş bakımına gereken özenin gösterilmesinin çocukların sağlığı açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Gökalp, özellikle şeker miktarı yüksek olan anne sütünün artıklar şeklinde ağızda kalmasının zamanla (Biberon Çürüğü) adı verilen diş çürümesine yol açtığını, bu nedenle çocuklarda doğumdan 6 ay sonra diş bakımına başlanması gerektiğini bildirdi.
Gökalp, çocuklara fırçalama yetisini kazanır kazanmaz diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması gerektiğini söyledi.