İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Çocuklara Şeker Yerine Şekersiz Ciklet Verin!

Zafer Çolakoğlu, “dişleri temizleyen ve diş etlerini güçlendiren şekersiz çiklet, büyükler tarafından da çiğnenmeli” dedi.

Çocuklara şeker yerine şekersiz çiklet verilmesi önerildi.

Gaziantep Diş Hekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, çok miktarda şekerin dişlerde çürüme ve sindirim bozukluluğunun yanı sıra şekerde kullanılan boyalara bağlı alerji ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi. Çocukların şekere karşı aşırı bir düşkünlüklerinin olduğuna işaret eden Çolakoğlu, “Çiklet çiğneyenin ağzı çok tükürük salgılar. Bu da dişlere dayanıklılık veren kalsiyum maddesini ve mikropları öldüren antikorların oluşmasını sağlar” dedi.

 Çolakoğlu, çiklet çiğnemeye bağlı olarak artan tükürük salgısının, dişlerin kendisini daha çabuk ve etkili yıkamasını sağladığını ifade etti. Dişlerin her öğünden sonra fırçalanması gerektiğini anlatan Çolakoğlu, “Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın önemi tartışılamaz. Yaş grubu ayrımı olmaksızın, herkes düzenli ve bilinçli diş fırçalama alışkanlığını kazanmalı” diye konuştu.

 Şekersiz olması koşuluyla diş fırçalaması sonrasında büyüklerin de zaman zaman çiklet çiğnemesi yararlı olacağını vurgulayan Çolakoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çiklet çiğneme, diş etlerine masaj etkisi yapar. Bu da kan dolaşımını hızlandırarak, diş ve dişetlerini güçlendirir. Çocuklara çiklet verilmesi, ağız ve diş sağlığı açısından önem taşıyor. Büyükler de zaman zaman çiklet çiğneyerek, diş ve dişetlerine destek olmalı.”