İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Çürüklerinin Sebebi Biriken Bakteriler

Diş çürümesinini halk arasında bilindiği gibi şekerli yiyeceklerden kaynaklanmadığı belirtildi.

Çürüklerin, bilindiğinin aksine şeker, çikolata, sigara, alkol gibi yiyecek ve içeceklerin tüketiminden değil, diş üzerinde biriken bakterilerden kaynaklandığı ifade edildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Kandemir, yaptığı yazılı açıklamada, vücudun her organını onarabildiğini belirterek, ancak dişlerin bunun dışında kaldığını kaydetti. Diş arasına ve yüzeyine yerleşen bakterilerin çoğaldığını, bu nedenle dişin çürüdüğünü ifade eden Kandemir, şunları söyledi:

“Diş çürümesi, halk arasında bilindiği gibi şekerli yiyeceklerden kaynaklanmaz. Bu yiyecekler mikropla temaslarında kısa süreli bir asitlenmeye sebep olurlar, onun dışında bir zararları yoktur. Diş üzerinde mikrop olmazsa hiçbir yiyecek veya içecek dişe zarar veremez.Dişi korumanın tek yolu, bu mikroplardan arındırmaktır. Bu da diş ipi kullanarak ve fırçalayarak sağlanabilir. (Bakınız, Diş bakımı ve temizliği)”

Prof. Dr. Kandemir, çürümenin ilk evresini belirlemenin çok zor olduğunu, bunu ancak bir diş hekiminin saptayabileceğini vurgulayarak,diş çürüdüğünde çekim yerine mutlaka bir tedavi yönteminin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.