İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Aşırı Diş Macunu Zararlı!

Uzmanlar ağız ve diş sağlığı için su ve diş fırçasının yeterli olduğunu, aşırı diş macunu kullanımının diş etlerini erittiğini söylüyorlar

Ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, aşırı diş macununun diş etlerini erittiğini belirtiyorlar. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Dr. Nazmi Selim, diş fırçalamanın belli bir tekniği olduğunu, bu kurallara uyulmaması durumunda diş etlerinin aşındığını söyledi. Dr. Selim, diş fırçalarken fırçanın fazla bastırılmaması gerektiğini, sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmasının uygun olacağını belirterek, fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılması gerektiği üzerinde durdu. Fazla dişmacununun diş etlerine zarar verdiğini vurgulayan Dr. Nazmi Selim, "Diş macunu çok kullanılmamalı. Su ve fırça yeterli. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor" uyarısında bulundu.

     İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan birinin ağız olduğunu belirten Selim, ağız bakımının yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesinin bozulduğunu, diğer organların zarar gördüğünü, kana karışan mikropların kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkilediğini bildirdi. Selim, "Sosyal ve kültürel en büyük alışkanlıklarımızdan biri diş fırçalama olmalıdır" dedi.

     Dr. Nazmi Selim, günde üç kez yerine her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerektiğine dikkat çekti.